Focus LCDs C162FLBFKSW6WT55PAB
C162FLBFKSW6WT55PAB
Part No.:
C162FLBFKSW6WT55PAB
Datasheet:
ShinYuaC162FLBFKSW6WT55PAB.pdf
Description:
16X2 FSTN GRAY CHARACTER LCD
NumberofCharacters:
32
DisplayFormat:
16 x 2
CharacterFormat:
5 x 8 Dots w/Cursor
DisplayType:
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transflective
CharacterSize:
5.23mm H x 3.00mm W
OutlineLxWxH:
85.00mm x 29.50mm x 13.50mm
ViewingArea:
64.50mm L x 16.40mm W
Voltage-Supply:
4.7V ~ 5.5V
DotSize:
0.56mm W x 0.61mm H
ControllerType:
SPLC780D
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C