Focus LCDs C162LLBFKSW6WT55PAB
C162LLBFKSW6WT55PAB
Part No.:
C162LLBFKSW6WT55PAB
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaC162LLBFKSW6WT55PAB.pdf
Description:
16X2 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Packaging:
Box
Not For New Designs
NumberofCharacters:
32
DisplayFormat:
16 x 2
CharacterFormat:
5 x 7 Dots w/Cursor
DisplayType:
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transflective
CharacterSize:
3.23mm H x 1.85mm W
OutlineLxWxH:
53.00mm x 20.00mm x 8.50mm
ViewingArea:
36.00mm L x 10.00mm W
Backlight:
LED - White
Voltage-Supply:
4.7V ~ 5.5V
DotSize:
0.33mm W x 0.36mm H
Interface:
Parallel, 4/8-Bit
ControllerType:
SPLC780D
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C