Focus LCDs C164ADBSGSY6WT55UAA
C164ADBSGSY6WT55UAA
Part No.:
C164ADBSGSY6WT55UAA
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaC164ADBSGSY6WT55UAA.pdf
Description:
16X4 STN GRAY CHARACTER LCD
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
NumberofCharacters:
64
DisplayFormat:
16 x 4
CharacterFormat:
5 x 7 Dots w/Cursor
DisplayType:
STN - Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transflective
CharacterSize:
4.75mm H x 2.96mm W
OutlineLxWxH:
87.00mm x 62.00mm x 14.00mm
ViewingArea:
62.00mm L x 27.00mm W
Backlight:
LED - Yellow/Green
Voltage-Supply:
4.75V ~ 5.25V
DotSize:
0.55mm W x 0.55mm H
Interface:
Parallel, 4/8-Bit
ControllerType:
AIP31066
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C