KEMET C1812C272G2GAC7800
C1812C272G2GAC7800
Part No.:
C1812C272G2GAC7800
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC1812C272G2GAC7800.pdf
Description:
CAP CER 2700PF 200V NP0 1812
  • Related Categories
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SMD Comm C0G
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±2%
Voltage-Rated:
200V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.043 (1.10mm)