KEMET C1812C474G3JAC7800
C1812C474G3JAC7800
Part No.:
C1812C474G3JAC7800
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1810 (4525 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC1812C474G3JAC7800.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 25V U2J 1812
  • Related Categories
Package/Case:
1810 (4525 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SMD Comm U2J
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±2%
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
U2J
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.043 (1.10mm)