KEMET C1812X242KHRLC7800
C1812X242KHRLC7800
Part No.:
C1812X242KHRLC7800
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC1812X242KHRLC7800.pdf
Description:
CAP CER 2400PF 3KV X7R 1812
  • Related Categories
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Series:
KONNEKT Comm X7R
Capacitance:
2400 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
3000V (3kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size/Dimension:
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.150 (3.80mm)