KEMET C1812X242MHRLCAUTO7210
C1812X242MHRLCAUTO7210
Part No.:
C1812X242MHRLCAUTO7210
Datasheet:
ShinYuaC1812X242MHRLCAUTO7210.pdf
Description:
CAP CER 2400PF 3KV X7R 1812
Series:
KONNEKT Auto X7R
Capacitance:
2400 pF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
3000V (3kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size/Dimension:
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.150 (3.80mm)