KEMET C1812X394G3JACAUTO
C1812X394G3JACAUTO
Part No.:
C1812X394G3JACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC1812X394G3JACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.39UF 25V U2J 1812
  • Related Categories
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SMD Auto U2J Flex
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.39 µF
Tolerance:
±2%
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
U2J
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.061 (1.55mm)