KEMET C1825C103KDRAC7800
C1825C103KDRAC7800
Part No.:
C1825C103KDRAC7800
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1825 (4564 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC1825C103KDRAC7800.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825
  • Related Categories
Package/Case:
1825 (4564 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SMD Comm X7R HV
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
1000V (1kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.177 L x 0.252 W (4.50mm x 6.40mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.061 (1.55mm)