Focus LCDs C202B-UB-LW65
C202B-UB-LW65
Part No.:
C202B-UB-LW65
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaC202B-UB-LW65.pdf
Description:
20X2 UWVD BLUE CHARACTER LCD
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
NumberofCharacters:
40
DisplayFormat:
20 x 2
CharacterFormat:
5 x 8 Dots
DisplayType:
DisplayMode:
Transmissive
CharacterSize:
5.55mm H x 3.20mm W
OutlineLxWxH:
116.00mm x 37.00mm x 14.00mm
ViewingArea:
83.00mm L x 18.60mm W
Backlight:
LED - Blue
Voltage-Supply:
5V
DotSize:
0.65mm W x 0.60mm H
Interface:
Parallel, 4/8-Bit
ControllerType:
RW1063
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C