Focus LCDs C204DLBFKSW6WT55XAA
C204DLBFKSW6WT55XAA
Part No.:
C204DLBFKSW6WT55XAA
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaC204DLBFKSW6WT55XAA.pdf
Description:
20X4 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
NumberofCharacters:
80
DisplayFormat:
20 x 4
CharacterFormat:
5 x 8 Dots w/Cursor
DisplayType:
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transflective
CharacterSize:
9.22mm H x 4.84mm W
OutlineLxWxH:
146.00mm x 62.50mm x 14.50mm
ViewingArea:
123.00mm L x 42.50mm W
Backlight:
LED - White
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
DotSize:
0.92mm W x 1.10mm H
Interface:
Parallel, 4/8-Bit
ControllerType:
ST7066U
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C