KEMET C2220C474J5RAC7800
C2220C474J5RAC7800
Part No.:
C2220C474J5RAC7800
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC2220C474J5RAC7800.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220
  • Related Categories
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SMD Comm X7R
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.049 (1.25mm)