KEMET C2225C564KARAC7800
C2225C564KARAC7800
Part No.:
C2225C564KARAC7800
Datasheet:
ShinYuaC2225C564KARAC7800.pdf
Description:
CAP CER 0.56UF 250V X7R 2225
Series:
SMD Comm X7R Tip-Ring
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
250V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size/Dimension:
0.220 L x 0.252 W (5.60mm x 6.40mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.057 (1.45mm)