KEMET C336C102FAG5TA
C336C102FAG5TA
Part No.:
C336C102FAG5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaC336C102FAG5TA.pdf
Description:
CAP CER RAD 1NF 250V C0G 1%
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
GoldMax 300 Comm C0G
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
250V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.280 L x 0.160 W (7.11mm x 4.07mm)
Height-Seated(Max):
0.400 (10.16mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)