KEMET C340C474J1R5TA
C340C474J1R5TA
Part No.:
C340C474J1R5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaC340C474J1R5TA.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.290 L x 0.160 W (7.36mm x 4.07mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)