Focus LCDs C402ALBFKSW6WT55XAA
C402ALBFKSW6WT55XAA
Part No.:
C402ALBFKSW6WT55XAA
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaC402ALBFKSW6WT55XAA.pdf
Description:
40X2 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
NumberofCharacters:
80
DisplayFormat:
40 x 2
CharacterFormat:
5 x 7 Dots w/Cursor
DisplayType:
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transflective
CharacterSize:
5.55mm H x 3.20mm W
OutlineLxWxH:
182.00mm x 33.50mm x 13.50mm
ViewingArea:
152.50mm L x 16.50mm W
Backlight:
LED - White
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
DotSize:
0.60mm W x 0.65mm H
Interface:
Parallel, 4/8-Bit
ControllerType:
ST7066U
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C