Focus LCDs C402ALBSYLY6WT55XAA
C402ALBSYLY6WT55XAA
Part No.:
C402ALBSYLY6WT55XAA
Datasheet:
ShinYuaC402ALBSYLY6WT55XAA.pdf
Description:
40X2 STN YELLOW/GREEN CHARACTER
NumberofCharacters:
80
DisplayFormat:
40 x 2
CharacterFormat:
5 x 7 Dots w/Cursor
DisplayType:
STN - Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transflective
CharacterSize:
5.55mm H x 3.20mm W
OutlineLxWxH:
182.00mm x 33.50mm x 13.50mm
ViewingArea:
152.50mm L x 16.50mm W
Backlight:
LED - Yellow/Green
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
DotSize:
0.60mm W x 0.65mm H
ControllerType:
ST7066U
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C