Focus LCDs C404ALBSBSW6WN55PAB
C404ALBSBSW6WN55PAB
Part No.:
C404ALBSBSW6WN55PAB
Datasheet:
ShinYuaC404ALBSBSW6WN55PAB.pdf
Description:
40X4 STN BLUE CHARACTER LCD
NumberofCharacters:
160
DisplayFormat:
40 x 4
CharacterFormat:
5 x 8 Dots w/Cursor
DisplayType:
STN - Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transmissive
CharacterSize:
4.89mm H x 2.78mm W
OutlineLxWxH:
190.00mm x 54.00mm x 13.00mm
ViewingArea:
147.00mm L x 29.50mm W
Backlight:
LED - White
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
DotSize:
0.50mm W x 0.55mm H
ControllerType:
SPLC780D
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C