KEMET C430C225K3N5TA9170
C430C225K3N5TA9170
Part No.:
C430C225K3N5TA9170
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaC430C225K3N5TA9170.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X8L AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
AxiMax 400 Auto X8L HT150C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
X8L
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.150 Dia x 0.240 L (3.81mm x 6.10mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
LeadSpacing:
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaC430C225K3N5TA9170.pdf
1. How to order C430C225K3N5TA9170 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the C430C225K3N5TA9170 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C430C225K3N5TA9170?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 2.2 µF 2.2 µF 2.2 µF 2.2 µF 2.2 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 25V 25V 25V 25V 25V
TemperatureCoefficient X8L X8L X8L X8L X8L
OperatingTemperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Features High Temperature High Temperature High Temperature High Temperature High Temperature
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
FailureRate - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.150 Dia x 0.240 L (3.81mm x 6.10mm) 0.150 Dia x 0.240 L (3.81mm x 6.10mm) 0.150 Dia x 0.240 L (3.81mm x 6.10mm) 0.150 Dia x 0.240 L (3.81mm x 6.10mm) 0.150 Dia x 0.240 L (3.81mm x 6.10mm)