KEMET C430C475M3R5TA
C430C475M3R5TA
Part No.:
C430C475M3R5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaC430C475M3R5TA.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X7R AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
AxiMax 400 Comm X7R
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.150 Dia x 0.240 L (3.81mm x 6.10mm)