KEMET C44PPGR6100RASK
C44PPGR6100RASK
Part No.:
C44PPGR6100RASK
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ShinYuaC44PPGR6100RASK.pdf
Description:
CAP FILM 100UF 10% 1.28KVDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Can
Packaging:
Bulk
Series:
C44P-R
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
550V
VoltageRating-DC:
1280V (1.28kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C
MountingType:
Chassis, Stud Mount
Size/Dimension:
2.953 Dia (75.00mm)
Height-Seated(Max):
9.803 (249.00mm)
Termination:
Threaded, Male
LeadSpacing:
1.378 (35.00mm)