KEMET C44UHGT7110M85K
C44UHGT7110M85K
Part No.:
C44UHGT7110M85K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ShinYuaC44UHGT7110M85K.pdf
Description:
CAP FILM 1100UF 10% 600VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Can
Packaging:
Bulk
Series:
C44U-M
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
600V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.8 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Chassis, Stud Mount
Size/Dimension:
3.346 Dia (85.00mm)
Height-Seated(Max):
5.827 (148.00mm)
Termination:
Threaded, Female
LeadSpacing:
1.260 (32.00mm)