KEMET C44UOGT6600M85K
C44UOGT6600M85K
Part No.:
C44UOGT6600M85K
Datasheet:
ShinYuaC44UOGT6600M85K.pdf
Description:
CAP FILM 600UF 10% 900VDC RADIAL
Capacitance:
600 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
900V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.4 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
3.346 Dia (85.00mm)
Height-Seated(Max):
5.827 (148.00mm)
LeadSpacing:
1.260 (32.00mm)