KEMET C44USGT6300M51K
C44USGT6300M51K
Part No.:
C44USGT6300M51K
Datasheet:
ShinYuaC44USGT6300M51K.pdf
Description:
CAP FILM 300UF 10% 1.5KVDC RAD
Series:
C44U-M
Capacitance:
300 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
1500V (1.5kV)
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.9 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
4.567 Dia (116.00mm)
Height-Seated(Max):
5.433 (138.00mm)
Termination:
Threaded, Female
LeadSpacing:
1.969 (50.00mm)