KEMET C44UVGT6125M83K
C44UVGT6125M83K
Part No.:
C44UVGT6125M83K
Datasheet:
ShinYuaC44UVGT6125M83K.pdf
Description:
CAP FILM 125UF 10% 1.8KVDC RAD
Series:
C44U-M
Capacitance:
125 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
1800V (1.8kV)
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.6 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
3.346 Dia (85.00mm)
Height-Seated(Max):
5.039 (128.00mm)
Termination:
Threaded, Female
LeadSpacing:
1.260 (32.00mm)