KEMET C4AEGBU5100A1YJ
C4AEGBU5100A1YJ
Part No.:
C4AEGBU5100A1YJ
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaC4AEGBU5100A1YJ.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 5% 450VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Box
Series:
C4AE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
450V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7.4 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.240 L x 0.551 W (31.50mm x 14.00mm)
Height-Seated(Max):
1.110 (28.20mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)