KEMET C4AEOBW5120A3FJ
C4AEOBW5120A3FJ
Part No.:
C4AEOBW5120A3FJ
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaC4AEOBW5120A3FJ.pdf
Description:
CAP FILM 12UF 5% 900VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
C4AE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
900V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6.4 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.634 L x 0.787 W (41.50mm x 20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.583 (40.20mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)