KEMET C4AEOBW5140A3JJ
C4AEOBW5140A3JJ
Part No.:
C4AEOBW5140A3JJ
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaC4AEOBW5140A3JJ.pdf
Description:
CAP FILM 14UF 5% 900VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
14 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
900V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5.5 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
1.673 L x 1.102 W (42.50mm x 28.00mm)
Height-Seated(Max):
1.465 (37.20mm)
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)