KEMET C4AEOBW5300A3MJ
C4AEOBW5300A3MJ
Part No.:
C4AEOBW5300A3MJ
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaC4AEOBW5300A3MJ.pdf
Description:
CAP FILM 30UF 5% 900VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
30 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
900V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.2 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
2.264 L x 1.181 W (57.50mm x 30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.783 (45.30mm)
LeadSpacing:
2.067 (52.50mm)