KEMET C4AEQBW5250A3NJ
C4AEQBW5250A3NJ
Part No.:
C4AEQBW5250A3NJ
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaC4AEQBW5250A3NJ.pdf
Description:
CAP FILM 25UF 5% 1.1KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
C4AE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
25 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
1100V (1.1kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5.2 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.264 L x 1.378 W (57.50mm x 35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.969 (50.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
2.067 (52.50mm)