KEMET C4AQLBW5400A3FK
C4AQLBW5400A3FK
Part No.:
C4AQLBW5400A3FK
Datasheet:
ShinYuaC4AQLBW5400A3FK.pdf
Description:
CAP FILM 40UF 10% 500VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
C4AQ
Capacitance:
40 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
500V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.5 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.654 L x 0.787 W (42.00mm x 20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.583 (40.20mm)
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)