KEMET C4AQQBW5200A3LJ
C4AQQBW5200A3LJ
Part No.:
C4AQQBW5200A3LJ
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaC4AQQBW5200A3LJ.pdf
Description:
CAP FILM 20UF 5% 1.1KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
C4AQ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
1100V (1.1kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.9 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.654 L x 1.181 W (42.00mm x 30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.780 (45.20mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)