KEMET C4AQQEW5550A3AJ
C4AQQEW5550A3AJ
Part No.:
C4AQQEW5550A3AJ
Datasheet:
ShinYuaC4AQQEW5550A3AJ.pdf
Description:
CAP FILM 55UF 5% 1.1KVDC RAD
Packaging:
Box
Capacitance:
55 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
1100V (1.1kV)
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.6 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
2.264 L x 1.772 W (57.50mm x 45.00mm)
Height-Seated(Max):
2.217 (56.30mm)
LeadSpacing:
2.067 (52.50mm)