KEMET C4AQUBW5200A3MJ
C4AQUBW5200A3MJ
Part No.:
C4AQUBW5200A3MJ
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaC4AQUBW5200A3MJ.pdf
Description:
CAP FILM 20UF 5% 1.3KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
C4AQ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
1300V (1.3kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6.5 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.264 L x 1.181 W (57.50mm x 30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.783 (45.30mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
2.067 (52.50mm)