KEMET C4AQUEW5380A3AJ
C4AQUEW5380A3AJ
Part No.:
C4AQUEW5380A3AJ
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaC4AQUEW5380A3AJ.pdf
Description:
CAP FILM 38UF 5% 1.3KVDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Box
Series:
C4AQ
Capacitance:
38 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
1300V (1.3kV)
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.1 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
2.264 L x 1.772 W (57.50mm x 45.00mm)
Height-Seated(Max):
2.217 (56.30mm)
LeadSpacing:
2.067 (52.50mm)