KEMET C4ATDBW5300A30J
C4ATDBW5300A30J
Part No.:
C4ATDBW5300A30J
Datasheet:
ShinYuaC4ATDBW5300A30J.pdf
Description:
CAP FILM 30UF 5% 250VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
C4AT
Capacitance:
30 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.6 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
1.673 L x 1.181 W (42.50mm x 30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)