KEMET C4ATFBW5200A3LJ
C4ATFBW5200A3LJ
Part No.:
C4ATFBW5200A3LJ
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaC4ATFBW5200A3LJ.pdf
Description:
CAP FILM 20UF 5% 400VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
C4AT
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
400V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.4 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
1.654 L x 1.181 W (42.00mm x 30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)