KEMET C4GADUD5150AA1J
C4GADUD5150AA1J
Part No.:
C4GADUD5150AA1J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaC4GADUD5150AA1J.pdf
Description:
CAP FILM 15UF 5% 250VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
C4G
ProductStatus:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.9 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.965 Dia x 1.732 L (24.50mm x 44.00mm)