Focus LCDs C81BXBSBSW6WF55XAA
C81BXBSBSW6WF55XAA
Part No.:
C81BXBSBSW6WF55XAA
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaC81BXBSBSW6WF55XAA.pdf
Description:
8X1 STN BLUE CHARACTER LCD
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
NumberofCharacters:
8
DisplayFormat:
8 x 1
CharacterFormat:
5 x 8 Dots
DisplayType:
STN - Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transflective
CharacterSize:
7.10mm H x 3.40mm W
OutlineLxWxH:
53.00mm x 23.00mm x 8.40mm
ViewingArea:
35.00mm L x 12.60mm W
Backlight:
LED - White
Voltage-Supply:
4.7V ~ 5.5V
DotSize:
0.60mm W x 0.80mm H
Interface:
Parallel, 4/8-Bit
ControllerType:
ST7066U
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C