Focus LCDs C82AXBSBSW6WN55XAA
C82AXBSBSW6WN55XAA
Part No.:
C82AXBSBSW6WN55XAA
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaC82AXBSBSW6WN55XAA.pdf
Description:
8X2 STN BLUE CHARACTER LCD
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
NumberofCharacters:
16
DisplayFormat:
8 x 2
CharacterFormat:
5 x 8 Dots
DisplayType:
STN - Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transmissive
CharacterSize:
4.75mm H x 2.95mm W
OutlineLxWxH:
40.00mm x 35.40mm x 13.00mm
ViewingArea:
30.40mm L x 13.90mm W
Backlight:
LED - White
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
DotSize:
0.55mm W x 0.55mm H
Interface:
Parallel, 4/8-Bit
ControllerType:
ST7066U
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C