ITT Cannon, LLC CA06R18-1PK10F187
CA06R18-1PK10F187
Part No.:
CA06R18-1PK10F187
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connectors
Package:
Datasheet:
CA06R18-1PK10F187.pdf
Description:
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-DTL-5015, CA
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
10
Shell Size - Insert:
18-1
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination,Fastening:
Crimp
Item22:
Threaded
Item23:
N (Normal)
Item24:
Metal
Item25:
Aluminum Alloy
Item26:
Olive Drab Cadmium
Item27:
Gold
Item28:
Olive Drab
Item29:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Item30:
Item31:
Strain Relief
Item32:
Item33:
22A
Item34:
50V