KEMET CAS17C101FAGFC
CAS17C101FAGFC
Part No.:
CAS17C101FAGFC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
CAS17C101FAGFC.pdf
Description:
SFTY 1808 100PF X1 250 / Y2 250
  • Related Categories
Package/Case:
1808 (4520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CAS SMD SFTY 250
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
250VAC
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Applications:
Safety
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.177 L x 0.080 W (4.50mm x 2.03mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.087 (2.20mm)