KEMET CAS18C102JAGGC
CAS18C102JAGGC
Part No.:
CAS18C102JAGGC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
CAS18C102JAGGC.pdf
Description:
SFTY 1812 1NF X2 250 C0G 5%
  • Related Categories
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CAS SMD SFTY 250
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
250VAC
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X2
Applications:
Safety
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.087 (2.20mm)