KEMET CAS21C123JARGC
CAS21C123JARGC
Part No.:
CAS21C123JARGC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
CAS21C123JARGC.pdf
Description:
SFTY 2220 12NF X2 250 X7R 5%
  • Related Categories
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CAS SMD SFTY 250
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
250VAC
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X2
Applications:
Safety
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.110 (2.80mm)