KEMET CAS26C181KAGFC
CAS26C181KAGFC
Part No.:
CAS26C181KAGFC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
2211 (5728 Metric)
Datasheet:
CAS26C181KAGFC.pdf
Description:
SFTY 2211 180PF X1 250 / Y2 250
  • Related Categories
Package/Case:
2211 (5728 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CAS SMD SFTY 250
ProductStatus:
Active
Capacitance:
180 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
250VAC
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Applications:
Safety
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.224 L x 0.110 W (5.70mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.110 (2.80mm)