KYOCERA AVX CB037G0103JBA
CB037G0103JBA
Part No.:
CB037G0103JBA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Film Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCB037G0103JBA.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC 1812
  • Related Categories
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CB
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.185 L x 0.126 W (4.70mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.079 (2.00mm)