KEMET CBR06C150F5GAC
CBR06C150F5GAC
Part No.:
CBR06C150F5GAC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCBR06C150F5GAC.pdf
Description:
CAP CER 15PF 50V NP0 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CBR-SMD RF C0G
ProductStatus:
Active
Capacitance:
15 pF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.034 (0.87mm)