Yageo CC0100KRX7R7BB151
CC0100KRX7R7BB151
Part No.:
CC0100KRX7R7BB151
Manufacturer:
Yageo
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCC0100KRX7R7BB151.pdf
Description:
CAP CER 150PF 16V X7R 01005
  • Related Categories
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.009 (0.22mm)