Yageo CC0100MRX5R5BB224
CC0100MRX5R5BB224
Part No.:
CC0100MRX5R5BB224
Manufacturer:
Yageo
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCC0100MRX5R5BB224.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 01005
  • Related Categories
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3V
TemperatureCoefficient:
X5R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.009 (0.22mm)