R-K Electronics, Inc. CCB-115A-1-10S
CCB-115A-1-10S
Part No.:
CCB-115A-1-10S
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
CCB-115A-1-10S.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 10SEC 10A 120V
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
MountingType:
Socketable
RelayType:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
DelayTime:
0.1 Sec ~ 10 Sec
ContactRating@Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage-Supply:
115VAC
TerminationStyle:
Plug In, 8 Pin (Octal)